Lekárne PARTNER sa po prvý raz zapájajú do Svetového dňa srdca 29.9.2019

Lekárne PARTNER sa po prvý raz zapájajú do Svetového dňa srdca 29.9.2019

V tomto roku pripadá Svetový deň srdca na nedeľu 29.9.2019 a má motto „Moje Srdce, Tvoje Srdce“.

 

Jeho posolstvom je upozorniť na význam prevencie kardiovaskulárnych ochorení, ktorým sa dá až z 80% predchádzať v prípade, že by sme kontrolovali 4 hlavné rizikové faktory:

  1. fajčenie;
  2. nezdravú stravu;
  3. fyzickú nečinnosť;
  4. užívanie alkoholu.

 

Fajčenie a vystavenie pasívnemu fajčeniu zabíja 6 miliónov ľudí ročne a podľa odhadov spôsobuje takmer 10% kardiovaskulárnych ochorení.

Napriek ich úspešnej liečbe, každý rok na celom svete zomiera vyše 17,9 milióna  ľudí a do roka 2030 sa predpokladá, že sa tento počet zvýši na 23 miliónov.

 

Cieľom tohto dňa je zvýšiť povedomie o prevencii a možných rizikách, ktoré sú spojené so srdcovými ochoreniami a cievnou mozgovou príhodou a tým, že nie všetci dodržiavame zdravý životný štýl.

 

Viete, že:

- naše srdce dokonalo fungujúci dutý sval a pracuje 24 hodín denne počas nášho života

- naše srdce za celý život vykoná viacej ako 2,5 miliardy úderov a ženské srdce tlčie rýchlejšie ako mužské

- srdce prečerpá približne 5 litrov krvi

 

Svetový deň srdca bol po prvý raz vyhlásený na podnet Svetovej federácie srdca a Svetovej zdravotníckej organizácie a každý rok sa tejto akcie účastní vyše 100 štátov na celom svete.

Svetový deň srdca nás všetkých vyzýva, aby sa stali Hrdinami Srdca a dali sľub sebe, svojim deťom aj svojmu okoliu a starali sa o svoje zdravie a venovali sa prevencii ochorení srdca.

 

Sľúbme si, že:

- budeme si vyberať a variť zdravšie jedlo;

- povieme NIE fajčeniu a alkoholu;

- začneme s pravidelným pohybom, stačia k tomu len malé zmeny, napríklad chodiť do roboty pešo alebo vymeniť výťah za schody;

- budeme v takom životnom štýle podporovať aj svoje deti a príbuzných;

- vlády a inštitúcie vyzýva, aby sa na to isté zamerali vo veľkom, to znamená mať čistejšie ovzdušie, zdravšie stravovanie v školách, väčšiu ponuku zdravých potravín v obchodoch a väčšie možnosti športu v prírode.

 

Svetový deň srdca je naozaj výbornou príležitosťou zamyslieť sa nad tým, či sa o svoje srdce a svoj život dobre staráme.

 

Lekárnici v lekárňach Partner Vám to pomôžu zistiť a poradia, ako zmeniť svoj život, začať sa správne starať o svoje srdce a o celý svoj život.