Aké vitamíny dopĺňať počas tehotenstva?
Tehotenstvo je jednou z najdôležitejších etáp v živote každej ženy. I keď ide o krásne a nezabudnuteľné obdobie, pre telo je to častokrát náročná fáza, v ktorej potrebuje dopomôcť. Či už ide o matku alebo dieťatko, pre oboch je potrebný dostatočný prísun kvalitných živín a vitamínov, ktoré zabezpečujú najmä správny vývin bábätka.
Vitamíny pred počatím?
V prípade, že bábätko ešte len plánujete, netreba zabúdať na dostatočný príjem potravín, ktoré sú bohaté na určité vitamíny. Ide hlavne o :
-
Ovocie a zeleninu, ktorá je dôležitým zdrojom vitamínov, antioxidantov a vlákniny
-
Mäso a strukoviny, ktoré dodávajú telu potrebné bielkoviny, železo a kyselinu listovú
-
Mliečne výrobky, ktoré poskytujú žene vitamín D a vápnik
-
Celé zrná, ktoré sú mimoriadnym zdrojom energie
Naopak medzi potraviny, ktoré nie je vôbec vhodné konzumovať, patrí surové mäso. Týka sa to aj sushi či nepasterizovaných mliečnych výrobkov, ktoré môžu obsahovať nebezpečné baktérie. Práve tie by mohli ohroziť plod a vyvolať predčasné ukončenie gravidity.
Prvý trimester
Vitamíny v prvom trimestri sa z veľkej časti zhodujú s tými, ktoré sú pre ženu potrebné ešte pred počatím. Poďme si ich priblížiť.
Kyselina listová, známa aj ako vitamín B9, hrá významnú úlohu pri tvorbe buniek a vývoji nervového systému. Taktiež ovplyvňuje vývoj miechy a mozgu, ktorý nastáva už v prvých dňoch gravidity.
Kyselina listová má navyše pozitívny vplyv aj na psychiku, krvotvorbu, ale aj imunitu. Zmierňuje pocity únavy a žene tak dodáva potrebnú energiu na lepšie zvládanie prvého trimestra. Nedostatok tohto dôležitého vitamínu môže mať za následok predčasný pôrod či rázštep nervovej trubice bábätka.
Železo je pre každého človeka veľmi dôležitý minerál, ktorý sa v ľudskom tele nachádza v množstve 4 až 5 gramov. Počas tehotenstva spotreba železa vzrastie až dvojnásobne, pričom jeho nedostatok môže vyvolať predčasný pôrod a u matky popôrodnú depresiu.
Najlepším zdrojom železa je červené mäso. Nájdeme ho ale aj v strukovinách, červenej repe, obilninách, orechoch, tekvicových semienkach či sušenom ovocí. Počas tehotenstva sa však odporúča dopĺňať príjem železa aj o vitamín C, ktorý jeho vstrebávanie podporuje až dvojnásobne. Stačí si teda viac dopriať ovocie a zeleninu, ktoré majú vysoké množstvo vitamínu C.
Vápnik a horčík sú dôležitými minerálmi, ktoré majú pozitívny dopad na stavbu kostí a správny vývoj dieťatka. Odporúčaná dávka pre tehotnú ženu je 1200 mg vápnika a 400 mg horčíka. Nedostatok vápnika môže u bábätka vyvolať vyšší dopyt a môže to spôsobiť, že si ho bude brať z kostí matky.
Horčík sa môže podávať aj v druhom a treťom trimestri. V tomto štádiu zabraňuje tvrdnutiu brucha, zvyšovaniu krvného tlaku a znižuje riziko predčasného pôrodu.
Druhý trimester
Jód ovplyvňuje správny chod štítnej žľazy a má veľmi dôležitý vplyv na zdravý vývoj plodu. Ovplyvňuje nielen štítnu žľazu, ale aj vývoj mozgu, nervového systému a svalov. V prípade, že žena nedbá na dostatočný prísun jódu, môže nastať predčasné ukončenie tehotenstva alebo sa dieťa narodí s nízkou pôrodnou váhou a rizikom vrodených vývojových porúch.
Tretí trimester
Vitamín D vplýva na tvorbu kostného tkaniva a správne fungovanie imunity. Podporuje taktiež dobré vstrebávanie vápnika, no zlepšuje ako zrak, tak aj pokožku. Ak žena trpí nízkym prísunom vitamínu D, môže to viesť k pomalšiemu rastu plodu, hypokalcémii, defektom zubnej skloviny dieťaťa alebo ku krivici.
Vitamíny navyše
Vyššie sme spomenuli najvýznamnejšie užívanie vitamínov či minerálov v tehotenstve. Môžeme ich však doplniť aj o iné, veľmi prospešné vitamíny, akým je zinok (podpora imunitného systému), vitamín C (silná placenta), omega 3 mastné kyseliny (ochrana pred predčasným pôrodom), vlákniny (stabilný krvný tlak a prevencia proti zápcham) či probiotické kultúry (ochrana pred vaginálnym zápalom).