Lymská borelióza - Príznaky a liečba
Lymská borelióza je infekčné ochorenie spôsobené baktériou Borrelia burgdorferi, ktorá sa prenáša kliešťami. Toto ochorenie môže mať rôzne prejavy a je dôležité byť obozretný, najmä počas letných mesiacov, keď je aktivita kliešťov najvyššia.
Ako môžete spoznať, že máte boreliózu?
Hlavnými príznakmi sú typický výsev na mieste vpichu kliešťa, ktorý sa postupne rozširuje do okolia. Medzi ďalšie príznaky sa radí únava, horúčka, bolesť kĺbov a svalov, bolesti hlavy, ale aj neurologické príznaky ako bolesti nervov, zmeny nálady či koncentrácie.
Liečba
Ak ochorenie nie je včas diagnostikované a liečené, môže sa rozvinúť do pokročilejších štádií s vážnejšími komplikáciami ako srdcové problémy, zápal mozgu alebo zápal kĺbov. Preto je dôležité vyhľadať lekársku pomoc v prípade podozrenia na boreliózu.
Liečba zahŕňa antibiotiká, ktoré majú za cieľ eliminovať baktériu Borrelia burgdorferi z organizmu. Čím skôr sa začne liečba, tým väčšia šanca je predísť komplikáciám.
Dávajte pozor na tieto nenápadné chrobáky.
Aby sme sa chránili pred lymfatickou boreliózou a inými ochoreniami prenášanými kliešťami, je dôležité dodržiavať preventívne opatrenia. Pri pobyte v prírode noste vhodný odev, ktorý zahalí vaše telo a používajte ochranné repelenty.
Po prechádzke v prírode je potrebné skontrolovať prítomnosť nežiadúceho cestovateľa na vašom tele. Ak nájdete kliešťa, odstráňte ho čo najskôr a správne, aby ste minimalizovali riziko prenosu infekcie.
Dôkladne sa teda prezrite a zamerajte sa najmä na:
- Miesto za ušami, hlavu a krk
- hrudník, podpazušie a predlaktie
- oblasť pása, slabiny i pohlavné orgány
- stehná a predkolenie
- deti treba kontrolovať denne
- okúpať sa, osprchovať sa
Kliešťom nevonia vitamín B, preto je vhodné zvýšiť jeho príjem v období keď sa kliešťe začnú vyskytovať. Je tu aj rada od našich babičiek, ktoré odporúčali jesť cesnak a piť pivo ale to je už diskutabilné.
Ako správne vytiahnuť kliešťa?
Správnych spôsobov je viacero. Kliešť sa dá vytiahnuť aj bez pinzety, môžete použiť vatovú tyčinku alebo špeciálny háčik. Popíšeme vám 2 základné techniky:
Odstraňovanie kliešťa háčikom
Naneste na kliešťa prípravok na odstránenie kliešťa k rýchlemu znehybneniu a usmrteniu. Vezmite si háčik na kliešte a votrelca pomaly vytiahnite. Pokiaľ sa vám nepodarí odstrániť kliešťa aj s tykadlami, nevadí. Z nich už infekcia nehrozí a telo si s nimi poradí podobne ako s trieskou.
Miesto kde bol kliešť prisatý poriadne vydezinfikujte. V nasledujúcich týždňoch potom sledujte, či nedošlo k začervenaniu. Pokiaľ áno, odporúčame vám navštíviť lekára.
Vyťahovanie kliešťa vatovou tyčinkou alebo pinzetou
Proces opäť začíname nanesením prípravku na odstránenie kliešťa. Následne si vezmite navlhčenú vatovú tyčinku začnite ňou rovnomerne otáčať, odporúčame 2-3 otočenia proti smeru hodinových ručičiek, tým sa kliešť ľahko odstráni. Po vytiahnutí miesto prisatia vydezinfikujte a sledujte, či nedôjde k zapáleniu.
Pinzetou uchopíme kliešťa čo najbližšie proti koži niekoľkokrát v jeho osi pootočíme, striedavo na jednu a druhú stranu do polkruhu (ak to nepôjde tak pootáčanie zväčšíme na jednu otočku 360º ), a až potom opatrne ťaháme kolmo proti koži so súčasným miernym pootáčaním. Vyberanie môže trvať aj 15 minút, preto odporúčame zachovať pokoj a rozvahu. Pozor aby sme nestlačili bruško kliešťa (riziko vyplavenia vnútorného obsahu kliešťa do rany).
Po jeho vybratí je dôležitá kontrola rany aj kliešťa - kliešťa skontrolujeme či je celý s hlavičkou. Ak je kliešť malý pomôžeme si lupou, vybraného a skontrolovaného kliešťa usmrtíme a uzatvoríme ho do sáčku.
Dôležitá je konečná dezinfekcia miesta vpichu - najlepšie je použiť jódové prípravky ako je napr. Betadine roztok.
Odbornú pomoc vyhľadajte ak:
- sa rana zapáli
- je červená
- opuchnutá
- bolestivá
- ak na tele spozorujeme migrujúci erytém
- čo je kruhové začervenanie
- môže sa objavovať a miznúť na rôznych častiach tela
- sme unavení
- zvýši sa nám telesná teplota
- bolí vás hlava, svaly, kĺby, končatiny a celé telo ako pri chrípke
- zväčšia sa nám lymfatické uzliny
- máme akékoľvek chorobné prejavy
Ako kliešťa nevyberať!
Neodporúča sa kliešťa pokvapkať olejom alebo natierať krémom, začne sa dusiť a bude sa chcieť z rany uvoľniť sám, čím by mohlo dôjsť k nadmernému slineniu, ktoré zvyšuje riziko infekcie.
Myslite aj na svojich domácich miláčikov.
- nezabúdajte na obojky proti kliešťom
- na jar sa vybavte háčikom na odstránenie kliešťa
- prípadne môžete použiť sprejové antiparazitné prípravky