Ministerstvo spravodlivosti chce trestať obchodníkov s neregistrovanými a falošnými liekmi
So zámerom postihnúť nelegálne obchodovanie s neregistrovanými a falošnými liekmi vrátane anabolík prichádza ministerstvo spravodlivosti v najnovšej novele trestného zákona, ktorú v piatok predložilo do pripomienkového konania.
Ide o spoločensky vysoko nebezpečné konanie s prvkami organizovanosti, často s medzinárodným prepojením, odôvodnilo zmeny v trestnom práve.
\"Uvedené konania organizovaných skupín ohrozujú verejné zdravie obyvateľstva v celosvetovom, v našich podmienkach najmä komunitárnom meradle,\" uvádza v materiáli.
Ministerstvo spravodlivosti tak reaguje na zmeny vo vývoji drogovej scény na Slovensku.
Zmena sa týka aj falšovania liekov
Klesá konzumácia a obchodovanie s klasickými drogami okrem metamfetamínu a zvyšuje sa takzvané polydrogové užívanie. Pri ňom užívatelia kombinujú klasické drogy s novými psychoaktívnymi látkami, alkoholom a liekmi.
Ministerstvo zavádza nové skutkové podstaty trestných činov ohrozovanie zdravia nepovolenými liekmi, liečivami a zdravotníckymi pomôckami, neoprávnené zaobchádzanie s liekmi, liečivami a zdravotníckymi pomôckami a neoprávnené zaobchádzanie s látkami s anabolickými alebo hormonálnym účinkom.
Pribúda i paragraf falšovanie liekov. Páchateľom v prípade nových trestných činov hrozia tresty vo výške maximálne dva až päť rokov, v závažnejších prípadoch maximálne osem až pätnásť rokov.
Nové paragrafy v trestnom práve sú zacielené na obchodníkov s liekmi, ktorí pôsobia najmä prostredníctvom internetu.
Očakávajú nárast výskytu falšovaných liekov
Slovensko zaznamenáva príliv neznámych zahraničných prípravkov, najmä z krajín juhovýchodnej Ázie.
Ten podľa ministerstva predstavuje vysoké riziko vážneho ohrozenia zdravia obyvateľstva v celoeurópskom meradle, vzhľadom na voľný obeh tovaru a služieb v Európskom hospodárskom priestore.
Čo sa týka falošných liekov, polícia predpokladá progresívny trend ich výskytu. Zavedenie skutkovej podstaty takéhoto trestného činu reaguje i na výsledky medzinárodnej policajnej operácie Pangea. Ministerstvo sa domnieva, že lieky sú kategóriou tovaru, ktorá si vyžaduje osobitnú ochranu.
\"Nebezpečenstvo potenciálneho rozšírenia falošných liekov do legálneho obchodného reťazca predstavuje mimoriadne riziko ohrozujúce zdravie a život jedincov. Zároveň ponúka ochranu poctivému a legálnemu podnikaniu v oblasti farmaceutického priemyslu,\" odôvodňuje.
Slovensko je jednou zo zdrojových krajín
V prípade postihu podávania anabolík a obchodovania s nimi je snaha nahradiť zastaraný \"anabolický paragraf\", ktorý riešil doping športovcov.
\"Primárne ide o ochranu pred zneužívaním a neoprávneným nakladaním s akýmikoľvek anabolickými a hormonálnymi látkami bez ohľadu na účel ich použitia,\" vysvetlil predkladateľ.
Informácie, ktoré má ministerstvo k dispozícii, nasvedčujú tomu, že Slovensko je jednou z významných zdrojových krajín v Európe vo vzťahu k anabolikám a látkam s hormonálnym účinkom.
\"Cieľové európske krajiny zakazujú a trestne postihujú samotnú držbu týchto látok bez príslušného povolenia. Slovenská republika za platnosti súčasného tzv. anabolického paragrafu nemôže byť plnohodnotným partnerom pre zahraničné justičné orgány,\" doplnilo v dôvodovej správe ministerstvo spravodlivosti.
Zdroj: sme.sk