Čo robiť, keď nám cvičenie vonku ničí kolená
Behanie, skákanie, strečing alebo ohýbanie spôsobuje pohybovému aparátu veľkú záťaž. Väčšia telesná hmotnosť tiež nepridáva na pomoci a tzv. víkendoví športovci, ktorí sú celý týždeň zatvorení v kancelárii, trpia najviac. Ako si neprivodiť niečo vážnejšie ignorovaním problémov s bolesťami kĺbov a byť fit?
Koleno je samo o sebe veľmi zložitý kĺb a každý, kto už niekedy zažil bolesť v nich vie, že dokáže byť veľmi nepríjemná. Keď je už neskoro, a dôjde k poškodeniu čo len jednej z jeho časti (menisku, šľachy, väz či svalu), môžete si byť istý, že obrovská bolesť vás neminie. Pre správne fungovanie a vykonávanie každodenných aktivít je preto okrem prevencie dôležité dodržiavať aj niektoré pravidlá.
Najčastejšou príčinou bolesti u mladých ľudí je syndróm „bežeckého kolena“, aj keď máte od profesionálneho bežca ďaleko. Spomínaný stav spôsobuje vykonávanie športov s vysokými nárazmi. Charakterizuje sa bolesťou v mäkkých tkanivách a kostiach a jeho liečba zahŕňa odpočinok a fyzickú terapiu na stabilizáciu kolenného kĺbu. Ak však kolenná chrupavka utrpela nejaké opotrebenie vekom (osteoartritída), v takom prípade budete musieť zmeniť váš tréning. Vtedy sa odporúča do cvičiaceho plánu začleniť činnosti s nízkym odporom a tak zmenšiť riziko úrazov. Ideálne je v tomto prípade plávanie a odporúča sa aj bicyklovanie pod vodou, čo výrazne uvoľňuje kĺby a znižuje bolesť.
Všeobecné zlepšenie stavu kolien a odstránenie ťažkostí je častokrát len záležitosť formy. Pár základných hodín s certifikovaným trénerom alebo fyzickým terapeutom vás naučí základné pohyby, aby ste ich aj v budúcnosti a osamote vedeli praktizovať správne. Niekedy je veľmi jednoduché zraniť sa aj pri banálnom drepe, preto je dobré kolená stabilizovať. Možností je niekoľko, vždy ale pamätajte, že najlepším prvotným krokom je o svojich problémoch sa porozprávať so svojím lekárom.